Cine vrea să mai prindă TVA de 9% la locuinţe trebuie să se decidă până la 1 august 2025

Cota redusă de TVA de 9% pentru locuinţele sub 120.000 euro va fi menţinută doar pentru contractele semnate cu avans plătit până la 1 august 2025. După această dată, TVA-ul standard de 21% ar putea deveni normă, majorând practic prețurile finale cu minimum 12%.
Guvernul propune limitarea în timp a cotei reduse de TVA de 9% pentru locuinţele considerate accesibile. Potrivit unui proiect de lege aflat în circuitul legislativ, această facilitate se va aplica doar până la 1 august 2026, însă doar pentru acele locuinţe pentru care a fost semnat un contract şi s-a plătit un avans până la 1 august 2025.
Mai mult, proiectul limitează chiar de acum accesul la cota de 9% – doar cei care nu au cumpărat după 1 ianuarie 2023 o locuinţă nouă cu TVA redus vor avea acum această șansă!
Pentru a beneficia de cota redusă, nu este suficientă doar semnarea unui antecontract. Legea impune ca până la 1 august 2025 să fie efectuată plata unui avans, în baza unui act juridic, altfel TVA-ul standard de 21% va fi aplicat la momentul livrării.
Notarii publici vor avea un rol în aplicarea prevederilor: vor consulta „Registrul achiziţiilor de locuinţe cu cota redusă de TVA” înainte de autentificarea actelor şi vor refuza aplicarea cotei de 9% dacă beneficiarul a mai achiziţionat deja o locuinţă în aceleaşi condiţii.
În termeni concreţi, aceasta înseamnă un cost suplimentar de aproximativ 10.000 de euro pentru o locuinţă de circa 120.000 de euro. Această schimbare loveşte nu doar în cumpărători, ci şi în dezvoltatorii care au mizat pe segmentul de locuinţe cu TVA redus.