Un grup de investitori din Africa de Sud pregătește terenul pentru un “mall adevărat” la Bistrița!
Investitori din Africa de Sud, care controlează mai multe mall-uri și proiecte rezidențiale din România, negociază, prin intermediari, de aproape 2 ani, cu proprietarii mai multor imobile din zona Leoni 2 din Bistrița, cu intenția de a achiziționa cca. 7 hectare de teren pentru a construi un centru comercial de proporții – spun surse confidențiale din mediul de business.
Investitorii și-ar dori ca suprafața de teren să pornească din centură și să se întindă până la intersecția cu str. Griviței. Sursele Bistrița Business spun că o parte dintre proprietari (persoane fizice sau juridice) au semnat deja precontracte și au încasat avansuri, alții încă nu au agreat ofertele primite. Printre cei cu care s-au purtat/se poartă discuții, spun aceleași surse, sunt EMI Center (Gelu Drăgan), Ioan Tamaș, I.M.P. România Industrial (fosta Netex), ALYON Auto, toți cu suprafețe de teren vizate de sud-africani. Unii dintre proprietari au confirmat, pentru ziarul nostru, discuțiile, însă au preferat să nu facă declarații publice în acest moment.
“Dacă se materializează, va fi un mall adevărat, așa cum am văzut în marile orașe ale țării. Totuși, proiectul e cu bătaie lungă și deocamdată se fac pași mici” – a menționat unul dintre ei.
Acționarii I.M.P. (fosta Netex, cu o suprafață mare de teren în zonă) au aprobat în AGA din 15 aprilie (conform Monitorului Oficial) vânzarea către PK MERCURY SRL din București (tranzacție înregistrată deja în Cartea Funciară, de pildă CF 62241 – activele I.M.P au mai multe CF-uri -, consultată de noi la ANCPI). Firma respectivă e deținută de o altă firmă, PK CEE Holding, care la rândul ei e controlată de Prime Kapital Holdings LTD, cu sediul în Isle of Man. Mergând pe fir, aceste companii duc la foştii executivi ai NEPI (fond de investiții sud-african), Martin Slabbert şi Victor Semionov, care s-au asociat cu MAS REI (alt fond de investiții sud-african). Împreună, alături de alți parteneri, au creat MAS Real Estate, o companie imobiliară din Africa de Sud, care deține un portofoliu de malluri și parcuri de retail de peste un miliard de euro, în România, Bulgaria și Polonia. În țara noastră, MAS și Prime Kapital controlează malluri în Alba Iulia, Pitești, Iași, Târgoviște, Arad, Baia Mare, București, Ploiești, Zalău, Sfântu Gheorghe etc dar și clădiri de birouri și proiecte rezidențiale.
Acționarii principali ai MAS Real Estate sunt: PK Investments Limited (18,70%), GEFP, cel mai mare fond de pensii din Africa de Sud (11,74%) și Petrichor Joint Family Office PCC Limited Cell Eastland (5,98%). Aproape 60% din acțiuni se tranzacționează pe Bursa de la Johannesburg.
Menționăm că în apropierea terenului vizat începe în curând construcția magazinului de bricolaj Leroy Merlin, iar la o aruncătură de băț un nou Kaufland.



