Doi bistrițeni curajoși își scot pe Bursă 25% din afacere! Cine sunt ei și câți bani speră să obțină?

Doi bistrițeni curajoși își scot pe Bursă 25% din afacere! Cine sunt ei și câți bani speră să obțină?

Începând de marți, 24 octombrie, încă o afacere din Bistrița-Năsăud ajunge listată la Bursa de Valori București: Transilvania Broker de Asigurare, locul trei la nivel național între brokerii de asigurări. Cei doi bistrițeni care sunt acționari principali vor pune în vânzare 25% din capitalul social, sperând să adune de la investitori cca. 2 milioane de euro.

Investitorii activi la Bursa de Valori București (BVB) vor putea subscrie, începând de marți, acțiuni în cadrul ofertei publice inițiale secundare de vânzare a companiei Transilvania Broker de Asigurare (TBK), operațiune derulată în vederea listării pe piața reglementată. Conform, prospectului de ofertă, intervalul de preț pentru subscriere este între 12 lei/acțiune și 15,5 lei/acțiune, ceea ar ridica valoarea de piață a brokerului de asigurări între 30 milioane lei și 38,75 milioane lei. Cei 2 acționari principali, Gabriel Login (60% din acțiuni) și Niculae Dan (40% din acțiuni), vor pune în vânzare un număr de 625.000 de acțiuni, operațiunea de piață urmând să fie considerată închisă în cazul în care vor fi subscrise cel puțin 50% din titluri. Oferta se va derula în perioada 24 octombrie – 2 noiembrie.

Date financiare

Transilvania Broker de Asigurare avea, la finalul anului trecut, un număr de aproape 926.000 de clienți, ușor peste cifra din 2015 și cu 49,73% mai mulți decât în 2014. Compania a intermediat prime de asigurări pentru aproximativ 754.000 persoane fizice și cu puțin peste 171.000 de firme. Valoarea totală a primelor, de 360,17 milioane lei, e echivalentă unei cote de piață de 5,80%. Compania contează, în continuare, pe “un salt uriaș” al întregii piețe, urmare a reformelor din domeniul sănătății. Premisele pe termen mediu și lung “sunt extrem de favorabile dezvoltării pieței de brokeraj de asigurări din România”, se mai spune în prospectul de listare aprobat miercuri de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF). Anul trecut, Transilvania Broker de Asigurare a obținut venituri din exploatare de 62,50 milioane lei, cu 11,61% mai mari decât în 2015 și cu 60,13% mai mari față de 2014. Profitul din exploatare a fost astfel de 3,61 milioane lei, în scădere cu 4,75% față de 2015, dar cu 128,48% mai mare față de 2014. Profitul net de 1,72 milioane lei declarat la finalul primului semetru din 2017 este cu 22,98% mai mic decât cel realizat în aceeași perioadă a anului trecut. La data de 30 iunie, compania avea active în valoare de 8,20 milioane lei, cu 58,91% mai mari decât cele de la sfârșitul anului trecut. În același interval, datoriile companiei au coborât cu 11,04%, la 2,98 milioane lei.

Menționăm că județul Bistrița-Năsăud are în acest moment doar 6 companii listate pe bursă, la diverse niveluri ale acesteia: Comelf SA (una dintre cele 12 societăți fondatoare ale BVB), Iproeb SA, Dan Steel SA, Teraplast SA, Somplast SA și Urbana SA. De marți, în horă e și Transilvania Broker de Asigurare.

Categories: Business in top

About Author