Bistrița intră în sărbătoare : Zilele orașului, 18-20 iulie, program bogat, pentru toate gusturile

Bistrița intră în sărbătoare : Zilele orașului, 18-20 iulie, program bogat, pentru toate gusturile

Zilele Bistriței se desfășoară anul acesta în perioada 18-20 iulie. Municipalitatea anunță că a pregătit un program bogat, pentru toate gusturile și toate vârstele, care aduce orașul la viață din zori și până târziu în noapte. Pentru prima dată au fost implicate și instituțiile culturale județene, dar și comunitatea locală.

Pe scena din centrul orașului vor urca artiști precum Theo Rose, The URS, Tania Turtureanu, Oana Radu, MIRA, Andrei Ursu, Ștefan Costea și George Pitariu, Sava Negrean Brudașcu, alături de trupe și artiști locali.

Piața Mică devine „Piața Artiștilor”. Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud organizează expoziții speciale și concerte în aer liber. Se deschid larg porțile Bibliotecii Județene ”George Coșbuc” și Casei Colecțiilor.

Sub castanii de lângă Biserica Evanghelică, producătorii locali de vinuri vă așteaptă la degustare și va fi amenajată o zonă de food, dar și una pentru producătorii de bunătăți din județ

Vor avea loc activități recreative în parcul municipal și în Pădurea Schullerwald, film la Palatul Culturii, relaxare la ștrand și o Noapte Albă a Bisericii Evanghelice.

PROGRAM CONCERTE:

• 18 iulie 2025 – The Urs, Tania Turtureanu
• 19 iulie 2025 – Ștefan Costea & George Pitariu, Oana Radu, Theo Rose
• 20 iulie 2025 – Andrei Ursu, Mira

Categories: Bursa, Life & Style, Local

About Author