Producătorul de muniție PHOENIX MS a urcat fulger pe locul 11 în topul companiilor bistrițene!

Producătorul de muniție PHOENIX MS a urcat fulger pe locul 11 în topul companiilor bistrițene!

În urmă cu o lună, Bistrița Business scria că afacerile producătorului de muniție PHOENIX MS Filiala Bistrița au crescut cu 149% în 2024. Din greșeală, am preluat datele financiare din 2023, cele din 2024 nefiind încă publicate. Și, surpriză, anul 2024 a fost, de fapt, uimitor: compania a înregistrat probabil cea mai mare ascensiune anuală a unei afaceri bistrițene în ultimii 30 de ani: +475%, de la venituri de 42,3 mil. lei (2023) la 243 mil. lei (2024)!

Cu acest rezultat, compania familiei Duhan, cu doar 14 angajați, urcă spectaculos în topul celor mai valoroase firme bistrițene după criteriul venituri, instalându-se pe locul 11. Profitul net înregistrat a fost de 17,3 mil. lei, în comparație cu 1,3 mil. lei în 2023, deci o creștere de 1.250%.

E adevărat, nivelul datoriilor afișate a urcat la 281 mil. lei, valoare dublă față de anul anterior, ceea ce aduce un oarecare risc de insolvență.

Iarăși adevărat, al treilea asociat din firmă, Valentin Niculiță, este fost comisar-șef la Direcția Arme și Muniții a Poliției Române. Doar 0,55% din afacere deține oficial Niculiță, însă procentul oficial nu e relevant.

Prima companie privată din România care a fost autorizată încă din 2016 să producă muniție de calibru mic, PHOENIX MS a vândut muniție către majoritatea Inspectoratelor Județe de Poliție din România, însă în ultimii ani nu a mai fost prezentă în licitații publice.

Potrivit site-ului de prezentare a companiei, principalele activități ale acesteia sunt sunt producția de muniție (calibru 9×19 mm și 7,62×39 mm) și repararea și reciclarea muniției pentru artilerie (60 mm, 82 mm, 120 mm). Compania are în desfășurare planuri și pentru producția/asamblarea muniției de calibru 5,56X45. În plus, fabrica inspectează pentru defecte, repară și testează și trei tipuri de lansatoare de grenade RPG-7; RPG-7D și SPG-79M.

“Folosind echipamente de producție/asamblare de ultimă generație, materii prime de înaltă calitate și propriul laborator balistic (conform standardelor CIP și NATO), compania oferă una dintre cele mai bune muniții de pe piață.” – spune reprezentanții companiei pe site-ul de prezentare.

Categories: Brands, Bursa, Business in top

About Author